Ważne dokumenty i książki są szczególnie podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, ponieważ papier ogólnie stanowi delikatny materiał. Bardzo szybko chłonie wilgoć, co powoduje trwałe zniszczenie kartek. Warto więc znać skuteczne i sprawdzone sposoby na zabezpieczenie tych przedmiotów, aby w nienaruszonym stanie mogły przetrwać długie lata.

Foliowe okładki i koszulki

Dokumenty zawsze warto przechowywać w foliowych koszulkach, które chronią je przed zalaniem, zabrudzeniem i zniszczeniem. Nawet jeśli na taką koszulkę wylejemy kawę, będzie można ją szybko zetrzeć, a dokumenty na tym nie ucierpią. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo dokumentów (i przede wszystkim nie zgubić ich), koszulki warto wpiąć w klaser lub włożyć do podpisanej teczki.

Z kolei w przypadku książek czy zeszytów idealnie sprawdzą się foliowe okładki. Są proste w użyciu, nie wpływają negatywnie na estetykę egzemplarzy (praktycznie ich nie widać), a skutecznie chronią je przed zniszczeniem. Sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju książek, w tym także podręczników szkolnych.

Pochłaniacze wilgoci

Praktyczną opcją jest kupno pochłaniaczy wilgoci, czyli substancji o wysokich właściwościach higroskopijnych oraz możliwościach pochłaniania wody i wilgoci. Zwykle są one dostępne w postaci saszetek żelu krzemionkowego. Wystarczy umieścić taką saszetkę na półce z książkami lub w pudle, w którym przechowywane będą egzemplarze czy dokumenty, a przez długi czas cenne dla nas papiery będą chronione.

Nie należy jednak zapominać o regularnej wymianie pochłaniaczy wilgoci. Gdy przyjmą dużą ilość wilgoci przestaną spełniać swoją rolę, a książki ponownie znajdą się w niebezpieczeństwie.

Szanowanie książek i dokumentów

Aby książki i dokumenty nie zniszczyły się z upływem czasu, przede wszystkim należy o nie odpowiednio dbać. Pochłaniacze wilgoci i foliowe okładki z pewnością w tym pomogą. Jednocześnie starajmy się nie zostawiać dokumentów czy książek na zewnątrz, nie rzucajmy nimi, nie jedzmy w ich pobliżu.

Wkładając je do plecaka czy torebki upewnijmy się, że strony przypadkowo nie uległy zagięciu, a w pobliżu nie ma brudzących przedmiotów.