Wybór odpowiednich okładek na książki jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie od nich w dużej mierze zależeć będzie przyszłość naszych egzemplarzy. Najczęściej wahamy się między okładkami foliowymi a papierowymi – oba rodzaje łatwo zdobyć i dobrze się prezentują. Które będą jednak lepszym wyborem?

Czy warto kupować okładki papierowe?

okładki na książki
Okładki papierowe wybierane są zwykle ze względu na dobrą prezencję. Należy jednak mieć na uwadze, że po ewentualnym zabrudzeniu się prawdopodobnie ich wyczyszczenie będzie niemożliwe. Natomiast gdy wylejemy na nie płyny lub gdy zmoczy je deszcz, ulegną zniszczeniu. Okładki papierowe są wprawdzie ładne, jednak na ogół niepraktyczne. Chyba, że nasze książki jedynie stoją na półkach i rzadko po nie sięgamy.

Zalety okładek foliowych

Alternatywą są okładki foliowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem w różnych grupach wiekowych czytelników. Można oprawiać nimi zarówno zwykłe książki, jak i podręczniki czy zeszyty. Ich największymi zaletami są:
  • wodoodporność – nie straszny będzie nam deszcz, zaś przypadkowe wylanie wody czy herbaty na okładkę będzie wiązać się jedynie z koniecznością starcia płynu z powierzchni książki
  • wytrzymałość – okładki foliowe ciężko zniszczyć. Nie podrą się tak jak papierowe, będą nam służyć przez wiele długich lat częstego użytkowania danej książki
  • skuteczne zabezpieczanie książki – okładka foliowa jest nieprzepuszczalna dla zanieczyszczeń. Chroni przed płynami, kurzem, resztkami jedzenia, otwartymi mazakami i długopisami
Okładki foliowe, w przeciwieństwie do tych papierowych, nie stwarzają dobrych warunków do rozwoju pleśni czy drobnoustrojów. W zależności od potrzeb zawsze można przetrzeć je wilgotną szmatką, aby odzyskały świetność oraz aby pozbyć się zanieczyszczeń.

Okładki foliowe czy papierowe? Podsumowanie

Wybór jest prosty – jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się świetnym stanem naszych książek, warto postawić na okładki foliowe. Dobra kondycja książki zwiększa jej wartość rynkową, ułatwia sprzedaż oraz skutecznie zabezpiecza egzemplarz na przyszłość, jeśli planujemy ustawić go w domowej biblioteczce czy przechować dla potomstwa. Foliowe okładki są wyjątkowo praktyczne w przypadku dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły. Podręczniki oraz zeszyty są szczególnie narażone na zniszczenia. Przenosząc je w tornistrze mają kontakt z jedzeniem i piciem, dlatego powinny być odpowiednio zabezpieczone.
okładki na książki