Okładki na książki to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Nie tylko przez zapalonych czytelników, ale i uczniów, którzy chcą zabezpieczyć swoje podręczniki szkolne. Z całą pewnością często czytana książka zacznie się niszczyć, natomiast branie jej ze sobą w podróż lub do szkoły również nie wpływa na zachowanie wysokiej kondycji egzemplarzy. Na co zwrócić szczególną uwagę kupując okładki na książki? Podpowiadamy.

Estetyka jest ważna, ale…

Tym, na co w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, jest estetyka i ciekawy wygląd okładek. Właśnie dlatego tak często sięgamy po papierowe okładki z nadrukami, rysunkami czy zabawnymi napisami. Pamiętajmy przy tym jednak, że papier szybko się niszczy, może się drzeć, zaś wylanie na niego płynu skutkuje całkowitym zniszczeniem produktu. Zagrożeniem dla papierowych okładek są m.in. deszcz, wilgoć w powietrzu, jedzenie w torebce czy plecaki, napoje i wiele innych.

Estetyka jest ważna, jednak jeśli rzeczywiście zależy nam na zabezpieczeniu książek, lepiej wybrać praktyczne i funkcjonalne rozwiązania. Są nimi okładki foliowe, które również mogą prezentować się elegancko i estetycznie, w minimalistycznym stylu.

Funkcjonalność okładek 

Jak wspomniano wyżej, okładki na książki przede wszystkim powinny spełniać swoją podstawową rolę. Powinny być dobrym zabezpieczeniem egzemplarza książki.

Podczas zakupu sprawdźmy więc, czy wybrane przez nas okładki są:

  • wodoodporne
  • wytrzymałe na zniszczenie czy rozdarcie
  • łatwe w czyszczeniu

Wszystkie te parametry gwarantują właśnie okładki foliowe. W razie ewentualnych zabrudzeń zawartość książki pozostaje nienaruszona, zaś rozlany płyn można szybko wytrzeć chusteczką czy szmatką. 

Rozmiar okładek

Wybór odpowiedniego rozmiaru okładki jest bardzo ważny. Zazwyczaj dostępne rozmiary podane są na stronie internetowej producenta okładek (jeśli kupujemy on-line) bądź w dolnej części okładki (gdy kupujemy stacjonarnie). Wymiary okładki na ogół są identyczne jak wymiary książki – nie muszą być większe i z pewnością nie mogą być mniejsze. 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zmierzyć wysokość i szerokość książki w milimetrach, a następnie podać uzyskane wymiary obsłudze sklepu. Pracownicy z chęcią dobiorą optymalny rozmiar okładek.